Avrupa’daki Türk tur operatörlerinden Bentour Reisen sahibi Kadir Uğur PCR test uygulaması konusunda kendi yaşadığı örnekten hareketle bunun yerine aşı olanın testten muaf tutulmasını istiyor.

Uğur yaptığı açıklamada konuyla ilgili önerisini PCR testi uygulamasında kendisinin yaşadığı anlatırken şunları söylüyor:

“Türkiye’nin 6 hafta kadar önce aldığı yurda girişte PCR negatif testinin istenmesi pandemi açısından güzel bir karar olamamasına rağmen turizmdeki gidişatı oteller, uçak şirketleri ve tur operatörler için değiştirdi.

Bu değişimin sebebini geçen gün İstanbul a gitme kararı aldığımda anladım. THY uygun fiyatlara Zürich den İstanbul a uçuyor ama PCR testi için laboratuvarlar 160 CHF (145 €) ücret talep ediyorlar.

Bende bu sebeple Almanya’dan uçmaya karar verdim. Bileti aldım. Nerede test yaptırırım diye araştırmaya başladım. Test yerlerinin birçoğu ‘Semptomu olan hastalara ev doktorunun yönlendirmesi ile test yapıyoruz’ cevabını verdiler.” dedi.

Fiyat Olarak Doktora 35 €, PCR Testine 160 € İsteniyor. 

“Bir de Almanya ya geri dönerken 30 € ödenecek PCR test ücretini buna ilave edersek bir kişi için PCR test maliyeti 200 €’yu aşıyor.

Ayrıca PCR Testi olmasına rağmen, Almanya ya girdikten sonra 5 gün karantina ve akabinde tekrar PCR Testi istenmesi, zannederiz ki İsviçre’den ve Almanya’dan gelen rezervasyonların neden aniden kesildiğinin sebebi oluyor.

PCR test ücretinin yanı sıra bir de dönüşte mecburi karantina sorunu var. Süreyi kısaltmak için 5 gün sonra tekrar bir PCR test gerekiyor.

Bu örneklerden hareket ederek İsviçre ve Almanya’dan rezervasyonların neden aniden kesildiğinin sebebini tesadüfen öğrenmiş oldum.

Bu probleme acilen bir çözüm üretmemiz gerekiyor.

Diyeceksiniz ki Türkiye’nin PCR test isteme kararı 1 Mart’ta kadar. Ondan sonra problem kalmaz.

Turistte, ya kalkmaz ise, verdiğim erken rezervasyon ön avansını da geri alamam, en iyisi bekleyeyim, diyor.

Turistin PCR Testleri ile ilgili yükten kurtarılması gerekiyor.

Zaten pek iyi görünmeyen sene bir felakete dönüşebilir.

Naçizane tavsiyem PCR testi yerine çabuk testin ikamesi ve aşı olanın testlerden muaf tutulması.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: TurizmGazetesi.com