BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu, 2020’de turizm endüstrisinin tüm dünyada dip noktayı gördüğünü ve 2021’de büyük bir toparlanma beklemediklerini kaydetti.

BOYD (Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) Başkanı Serdar Karcılıoğlu, pandemi sürecinde Türkiye ve dünya turizmini değerlendirdi. BloombergHT’de yayınlanan Fokus programının canlı yayın konuğu olan Karcılıoğlu, turizmde 2021 beklentilerini aktardı. 2020’de dünya genelinde turizmin büyük darbe aldığını belirten Karcılıoğlu, “Zaten bir ileri bir geri giden Türkiye turizmi, üzerine 2020’de pandeminin de gelmesiyle görebileceği en dip noktaya geldi. Hatta tüm dünyada turizm gelebileceği en dip noktaya geldi, bunu kabul etmemiz gerekiyor. Geçtiğimiz 10-11 aylık süreçte pandeminin yayılımıyla ilgili, başlangıcından bugüne herhangi bir değişiklik olmadığını görüyoruz. Hatta yayılma hızı artarak ilerliyor. Çıkış noktamız bu olmalı: Pandemi insanların seyahat etmelerine izin vermiyor ve bir süre daha vermeyecek. Aşı konusunda başta bizde olmak üzere diğer dünya ülkelerinde de anlaşılmaz durumlar ortaya çıktı, ayrıca aşının yapılmasının hemen ardından virüsün yok olmayacağı bildirildi. Buna göre, seyahat ekonomisinin daha fazla sürdürülemeyeceğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Pandemi Yarın Bitse Bile, Kolay Kolay 2019, 2018 Rakamlarına Dönmenin Mümkün Olacağını Tahmin Etmiyorum

“2020’de seyahat etmek isteyen kişiler daha çok küçük otelleri, özellikle yazlıklarını ve kiralama yoluyla yazlık evleri tercih etti,” diyen Karcılıoğlu, şöyle devam etti; “Bireysel tatiller ön plana çıktı. 2021’de tercihlerin bu yönde olacağını biliyorum. İç turizm, pandemi ve mutasyona uğramış virüs daha fazla tahribat vermediği takdirde, yine geçen sene olduğu gibi hareketlenecektir. Ancak yabancı turist hareketliliği konusunda ümitli değilim. Alman tur operatörlerinden gelen açıklamalardan, tüketici talebinin çok düşük olduğunu öğreniyoruz. Kaldı ki Alman pazarlarında erken rezervasyonların en yüksek olduğu ocak ayında bu seneki talebin çok düşük seyretmesi sektörde ciddi bir umutsuzluğa yol açmış durumda. Bu çerçevede TUI, Bitours, Dentur, FTI gibi dünyanın en büyük tur operatörleri EB’leri hareketlendirebilmek için rezervasyon sistemlerinde şimdiye kadar hiç uygulanmamış imkanları sunmaya başladılar. Örneğin uçağın kalkışından 21 ila 30 gün öncesinde kadar iptal hakkı verip, ücretlerin iade edilmesi şeklinde bir sistem uyguluyorlar ancak bunların dahi karşılık bulmadığını biliyoruz, öğreniyoruz. Tüm bunları üst üste koyduğumuz takdirde 2021’in 2020’den çok daha iyi olacağını söylemenin doğru olmadığını, sektöre çok fazla umut pompalamanın da hiç doğru olmadığını düşünüyorum. Bu virüs tamamen ortadan kalkıncaya kadar, turizm bu şekilde sürecektir. Pandemi yarın tamamen bitse bile, bu virüs dolayısıyla insanlar öyle büyük bir travma yaşadı ki, kolay kolay 2019, 2018 rakamlarına dönmenin mümkün olacağını tahmin etmiyorum. Ancak elbette eski günlere dönülecek ve şunu da söylemeliyiz ki Türkiye pandemi sonrasında turizmde parlayan yıldız olacak.

Şu Anda ‘Ben Otelimi Satmıyorum’ Diyen Bir Tane Yatırımcı Bulamıyoruz

Karcılıoğlu, otel sahiplerinin de sektördeki olumsuz gelişmelerden etkilendiğini ifade etti. Otellerin kredi borcunun geçtiğimiz yıla göre yüzde 17 artarak 6,7 milyar dolara çıktığına da dikkat çeken Karcılıoğlu, şöyle devam etti; “Oteller el değiştirmeleri başladı. Şu anda ‘ben otelimi satmıyorum’ diyen bir tane yatırımcı bulamıyoruz. Değerini bulduğu anda bütün yatırımcılar otellerini satıp çıkmak istiyor. Sektördeki eğilim bu yönde. Çok uzun zamandır söylüyoruz, kazanımlarımızı kaybetmemeliyiz. Bunlar, 30 yılın kazanımları. Turizm sektöründe bırakın elini, tüm gövdesini taşın altına koymuş olan turizm yatırımcıları bulunuyor. Bu nedenle çok önemli destekler olması gerektiğini başından beri söylüyoruz. Fakat ne yazık ki ülkemizin ekonomik açıdan geldiği durum buna izin vermiyor. Her şeye rağmen oteller el değiştirse de satılsa da kapansa da bir gün Türkiye turizmde dünyanın parlayan yıldızı olacak.