Kumbaracı da Butik bir Hikaye

0

Konumu ve misafir memnuniyetiyle ön plana çıkan ve bölgedeki aynı segment otellerden bir çok özelliği ile kendini ayıran Stories Hotel Kumbaracı’da ziyaretteydim. Mimarisi ve konseptinden çok etkilendiğim otelin müdürü A. Ufuk Şinik’ten otel hakkında da kıymetli bilgiler edindim.

 

Otel, Beyoğlu’nun tarihi sokaklarından biri olan Kumbaracı Yokuşu’ndadır. Farklı büyüklüklerde 24 oda ve giriş katında kahvaltı hizmetinin sunulduğu bar & restoran “Yeni Lokanta”  bulunuyor.

Stories Hotel Kumbaracı (Giriş Katı – Yeni Lokanta)

Tarihi cephesi ile İstiklal Caddesi’nin en dikkat çekici bina yapısına sahip olan Stories  Hotel Kumbaracı. Otel, kültürel tarihe bir örnek oluştururken; zamana yenik düşmekten hoşlanmayan ve unutulmamak için kendini her zaman hatırlatan tarihi Pera’nın en gözde mekanı ve Beyoğlu’nun en bilindik mahallesi, birbirinden farklı mutfaklara sahip restoranları ve konsept eğlence mekanlarıyla meşhur Asmalı Mescit’te yer alıyor. İstanbul gece hayatının kalbi, Beyoğlu’nun aynası Asmalı Mescit bir yandan eğlendirirken, bir yandan da kültür mirasını en ince hatlarıyla ortaya koyuyor.

Stories Hotel Kumbaracı (Dış Görünüş)

Stories Hotel Kumbaracı‘dan Karaköy’e uzanan tarihi dokulu yol üzerinde rastlayacağınız çağdaş sanat galerilerini, butik dükkanları ve antikacıları ziyaret ederek Galata Kulesi’ne de ulaşabilirsiniz.

Stories Hotel Kumbaracı, bulunduğu bölgenin tarihsel yapısına uygun restorasyonu ve 1900’lerin başına ait binası ile Beyoğlu’nun mimari dokusunun büyük kısmını oluşturan Fransız mimarisine hakim. Stories Hotel Kumbaracı‘nın yüksek tavanları, dönen mermer merdiveni ve giriş katındaki bar & restoranı, geçmişi günümüz modernizmi ile buluşturuyor.

Stories Hotel Kumbaracı (Giriş Katı – Lobi)

Otel Müdürü A. Ufuk Şinik ile yaptığımız sohbette dikkat çekici bilgiler paylaştı;

Stories Hotels, bugüne kadar yapmış olduğu otel personel yönetimi ve enerji tasarrufuna yönelik çözümleri ile dikkat çeken konsept otel projeleri gerçekleştiriyor.

İstanbul, Beyoğlu Bölgesi’nde otelcilik anlayışına farklı bir soluk katmak amacıyla hayata geçirilen Stories Hotels; 5 duyuya hitap eden konfor mentalitesi ile hizmet veriyor.

Stories Hotels hedefi ise; yaşadığı andan keyif almasını bilen, tercihlerinde özenli, sade bir kalite anlayışında olan kişilere hizmet vermek.

Otelcilik alanında butik hizmetlerimizin yanı sıra, konsept apart seçenekleri de yer alıyor.

Stories Hotel Kumbaracı (Apart Oda Kategorisi)

Stories Hotel Kumbaracı, Beyoğlu bölgesinde yer alıyor ve aynı konsepte sahip butik otel hizmeti veriyor. Beyoğlu’nun yapısına uygun olarak tasarlanmış otel; Beyoğlu’nun tarihine de ışık tutuyor.

Beyoğlu Neresi?

Beyoğlu, İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan ilçelerinden biridir. Kuzeyi Şişli, Beşiktaş ve Kağıthane ilçeleriyle çevrili, diğer yönlerden Haliç’e ve Boğaziçi’ne dayanan 8,76 kilometrekarelik bir alandır. Köy yerleşimi olmayan ilçe 45 mahalleden oluşmaktadır ve İstanbul’un ilk yerleşim yerlerinden biridir. “Karşı yaka” anlamına gelen “Pera” bölgesi de adıyla bilinmektedir. Tarihte Beyoğlu sınırları içindeki Galata, Bizans döneminde daha çok Cenevizliler’in yaşadığı bir bölgeydi. Galata’dan gelen hristiyanlarla yabancıların, elçilikler dolaylarına ve o zamanlar “Grand Rue de Pera” denilen İstiklal Caddesi boyunca yerleşmesiyle Avrupa kenti görünümünde bir yerleşme olarak ortaya çıktı. Fransız ve Venedik elçilikleri ile onların çevresinde yerleşmiş Fransisken misyonerleri yerleşmenin çekirdeğini oluşturuyordu. Böylece, İstanbul içinde farklı bir topluluk 17. yüzyılda gelişmeye başladı.

Stories Hotel Kumbaracı (Lokasyon)