Bugün Dünya üzerinde milyonlarca aktif kullanıcısıyla çevrimiçi konaklama tutkunlarının istek ve ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamayı başarmış görünüyor. Ev sahipleri ve misafirleri bir araya getiren platform, uluslararası alanda yapılan en başarılı konaklama sitesi olarak görünüyor. Airbnb günümüzde 192’den fazla ülkede 80 binden fazla şehirde 150 milyona yakın kullanıcısıyla milyonlarca kiralık mekan seçeneği sunmaktadır.

Konaklama sektöründe misafirlerin ihtiyaçlarının değişmesiyle bu boşluğu iyi değerlendiren firma bugün en önemli rezervasyon sitelerinden biri konumuna ulaşmıştır. Günümüzde yüzlerce veya binlerce kişinin aynı anda konakladığı otel odalarına rağbet azalmaktadır. Airbnb genel olarak bakıldığında tatil yöreleri kadar özellikle büyük metropol şehirlerde daha fazla rağbet görmektedir. Özellikle dünya genelini etkileyen COVID-19 salgınıyla beraber seyahat edenlerin kendilerini daha güvende hissedecekleri imkanı beraberinde sunmaktadır. Misafirler kendi damak lezzetleri doğrultusunda yemek yapabilmek , ihtiyaç duyduklarında kıyafetlerini temizleyebilmek, dairesinde havalandırmayı istediği gibi kullanmak ( havalandırma sistemini saat sınırlaması yapan işletmeler için geçerlidir ) , smart TV de internet üzerinden istediği filmi seyretmek veya netflix izlemek ve daha nice ayrıcalıklı hizmete sahip olabilmek mutlu etmektedir. Ayrıca muhafazakar kesim de aynı paralelde sadece kendisinin kullanabileceği villa veya alternatif konaklama imkanlarını buradan temin etmektedir.

Konaklayanların her farklı amaçlarla kullandığı daha çok ev konforunu arayan aileler, çiftler ve uzun dönem konaklayanlar olduğu görmekteyiz. Ülkemizde ise otel odalarının maliyetler sebebiyle küçük olması, Apart otel sayılarının yetersiz ve yeterli donanıma sahip olmayışı servis apartman mantığının henüz bakanlık tarafından bir sınıflandırmaya tabi tutulamaması sebebiyle rağbet görmeye başlamıştır. AIRBNB de otel işletmelerinin de odalarını pazarlamasına imkan veren altyapı bulunmaktadır. Bunu tercih eden uygun işletmeler sisteme tanımladıkları kurallar doğrultusunda aşağıda bulunan avantajları da elde etmektedir.

* Misafir kimlik bilgilerinin giriş günü sunulması
* Sisteme planlanan iptal politikası doğrultusunda ödemenin tamamının tahsili
* Sisteme yine tanımlanan detaylar doğrultusunda önerilen müşterilerin konaklamalarının sağlanması (tesislerin yorumlarına istinaden misafir ayırt edebilme)
* Konaklama alanının temizliği için çalıştıracağınız personelin ücretinin karşılanabilmesi için temizlik ücreti tanımlamaya imkan vermesi
* Misafirin konaklaması boyunca verebileceği zararlara karşı tanımladığınız kadar depozit alınması.
* En önemlisi düşük hizmet bedeli /Komisyon
* Dilediğiniz gibi promosyon yapabilme imkanı
* Misafirlere direk olarak promosyon tanımladığınız anda mailing yapılması
* Otel / Apart işletmelerine AIRBNB sistemine kayıt imkanı.
* Misafirin sizin için yaptığı yorum gibi işletmeninde yorum yazabilmesi, misafirin sorunlu veya kurallara uymaması durumunda bu durumun AIRBNB ye bildirilebilmesi.
* İşletmelerde tanımlanacak her bir odanın farklı isimler altında dilediğiniz SEO kelimeler ile kaydedebilme ve açıklamalarında aynı özelliği kullanabilme imkanı.
* Platformun birçok channel managerde standart olarak sunulmaya başlanması
(bazı international zincirlerde henüz bağlanmamış olabilir)
Tabii bu durum bütün yatırımların 5 yıldızlı otel olması gerekliliği olduğunu düşünen otel sahipleri ile otelin dolmasına uğraş veren sektör çalışanlarını etkilemektedir. Bu konuda yeterince bilgi sahibi olunmaması sistemin denetlenmediği ve kayıt dışı olduğu hakkında da ön yargı oluşturmaktadır.

Peki Durum Gerçekten Öyle mi ?

Son dönemde devletin almış olduğu bir dizi kararla konaklayan misafirlerin kayıt altına alınması konusunda ciddi ilerlemeler sağlanmıştır. Belediyelerin özel olarak izin belgesi vererek dijital terminal veya aplikasyonla bu kayıt işlemlerinin gerçekleşmesini sağlayacak alternatifleri sunmaktadır. Yine de kayıt gerçekleştirme kiralayanın inisiyatifine kalmakla beraber işini doğru gerçekleştiren işletmeciler bu konuda sıkıntı yaşamamaktadır.

Diğer taraftan kiralamanın yapıldığı binanın yönetim planında bu iznin bulunması gerekliliği bir diğer konu olarak karşımıza çıkmaktadır. AIRBNB bu konuda oldukça hassas işleyişe sahip olmakla beraber şikayetleri titizlikle dikkate almaktadır.

Büyük şehirlerimizde de dahil olmak üzere eski yapıların çok olması ve bina yönetim planlarının olmaması veya uygulanmaması sebebiyle yaptırımlar zorlaşmaktadır. Sadece ülkemizde bu konu sorun olarak algılanmamakla beraber özellikle Avrupa ülkelerinde sorunlar başka hususlarda dile getirilmektedir.

Örnek olarak İspanya yı ele alabiliriz. Büyük veya turistik şehirlerinde halkın temel sorunu mülk sahiplerinin yoğun talep sebebiyle dairelerini yerel hakla kiralamak yerine AİRBNB de pazarlayarak daha fazla gelir elde etmiştir. Kiralık daire veya ev sayıları düşmüş ve kiralama ücretleri artmıştır. Bu durum yerel haklın protestosuna neden olmuştur.

İşletmecilik yapmakta olduğum Karadağ / Budva şehrinde otel odası sayısından daha fazla AİRBNB işletmesi bulunmaktadır. Bu konu otelciler tarafından şikayet konusu dahi edilmemektedir. Devlet yatırımları yönlendirirken daha fazla sayıda konaklama tesisinin dağılımını farklı şekilde yapmaktadır. Yeni binalarda inşaat izinlerinde %80 oturum ve %20 turizm amaçlı konaklama alanı olarak yatırıma teşvik etmektedir. Bu sınırlandırma doğrultusunda işletmelere gereken ruhsatlandırma yapılmakta, sayının iznin verildiği oranı geçmemektedir. Budva’yı tercih eden misafirlerin AIRBNB yi kullanmalarında ki ana unsur uzun konaklamalar ile ailelerin tercihleri şeklinde özetleyebiliriz.

Kayıt Dışı Ekonomi Haksız Rekabet!

Öncelikle şunu hatırlatmak isterim ki AIRBNB işletmecileri ülkemiz haricinde farklı yöntemler ile izlenebilmektedir. İki ayrı şekilde denetleme yapılmaktadır. Mülk sahibi tarafından yapılan kiralamalarda ödemelerin banka havalesi yapılması neticesinde devlet para transferlerini rahatlıkla görebilmektedir. Misafirin nakit olarak para ödemesinin önüne geçildiğinden hesaba yatırılan para gelirin izlenebilmesine olanak sağlamaktadır. Profesyonel işletmeciler içinde aynı denetleme mekanizması bulunmaktadır. Ülkemizde de misafir adına düzenlediğiniz faturanızı sunma zorunluluğu getirilmesi durumunda AIRBNB kaydıyla gelen hesaplar (tek hesap ve İBAN numarası ) rahatlıkla incelemeye tabi olacaktır. Bankalarda MASAK limitleri çerçevesinde bu uygulama zaten yapılmaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse AIRBNB otelcilik sektörüne zarar verdiği düşünülse de Ülke tanıtımında destek verdiği unutulmamalıdır. Bizlere düşen yatırımcılarımızı doğru yönlendirecek objektif trendleri takip eden ve vizyon sahibi danışmanların sayısının artması gerekmektedir. Ulkemiz sadece 5 yıldızlı otellerin olduğu, konaklamaların herşey dahil sistemden ibaret olmadığı, apart özellikli tesislerin yaygınlaşması gerektiği, 3 ve 4 yıldızlı konferans otellerinin (Bulaşıcı hastalıkların izlerinin silinmesi halinde) inşasının bir plan dahilinde önümüzdeki yıllar için ele alınması gerekmektedir.

Son bir husus hani hepimizin belirttiği 50 ayrı sektörün çalışmasını barındıran sistemimizin daha gelişmesini sağlayacak fikirlerin üretilmesi, tenkitten çok yeni dünya düzenine adapte olabilmek dileğiyle.