En Güvebilir Yerler AVM’ler Olabilir mi?

0

Alışveriş ve Yemek Yemek için  En Güvenilir Yerler AVM’ler Olabilir mi?

Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Havadar yerlerde cadde üzeri dükkanlarda, marketlerde alışveriş etmek toplu yerlerden daha güvenli tabiki! ve AVM yerine dış alanlarda bulunan restoranlarda bir araya gelmek sohbet etmek daha güvenli tabiki! diyoruz da farkında olamadığımız birşeyi atlıyor olabilir miyiz?

AVM lere girerken zorunlu kontrol olan HES kodu uygulaması AVM ler dışında bulunan kaç markette ya da dükkan da var???

Her gün dipdibe marketlerde, dükkanlarda covid-19 taşıyan taşımayan kaç kişi var bilebilir misiniz? Bir binada oturan kaç kişi birbirini tanıyor? Hasta olan birinin markete gidip alışveriş yapmadığını nerden bilebilir siniz!!!

AVM lerde bulunan alışveriş dükkanları, marketler ve restoranlarda oturanlar, alışveriş yapanlar AVM girişinde HES KODU kontrolünden geçtikleri için risk %75 düşmektedir.

Burada herkes gitsin AVM lerde işini görsün demiyorum! Önlem olması açısından AVMler dışında açık alanlarda bulunan tüm marketlerde, dükkanlarda, yeme içme mekanlarında da HES KODU uygulaması yapılmalı diyorum. Acil bir şekilde sosyal mesafesi bulunmayan, olması gerektiğinden dolu olan kontrolsüz marketlerde, dükkanlarda, yeme içme mekanlarında HES KODU uygulama zorunluluğu gelmelidir.

Konaklama sektöründe dahi konaklayacak misafirlerin sağlığı için tüm tedbirlerin otel işletmecisi tarafindan alındığını gösteren GÜVENLİ TURİZM SERTİFİKASI zorunluluğu getirilmişken, alışveriş edilen her yere de GÜVENLİ ALIŞVERİŞ SERTİFİKASI gibi zorunluluk getirilebilir.

Başkalarının HES KODU görüntülerini kullanan art niyetli kişilere karşı da tedbirler alınabilir.

Sağlıklı günlere erişmek toplum olarak biraz da bizim elimizde.

Yeşim Sarıtaş
Stratejik İşbirliği Danışmanı