BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu, Akşener’in turizm sektörünün duymak istediklerini dile getirmesinin ardından, kendisine tam destek sözü verdi.

Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir siyasi partinin lideri tarafından dile getirilmiş yıllardır dilimizde tüy bitecek kadar turizmimizin bir devlet politikalarına kavuşturulması gerektiğine vurgu yaptığımız ve bu konuda verdiğimiz mücadelenin karşılığında duyduğumuz önemli tespitler bunlar.

Her ne kadar konuşma metni bir acenteci mantığı çerçevesinde (TÜRSAB Ağırlığı ile) hazırlanmış olsa da beklentimiz bu görüşlerin, turizmin ana gövdesi olan konaklama sektörü ile ilgili bazı önemli eksikliklerinin de giderilmiş haliyle İyi parti programına alınarak kayda geçirilmesidir.

Turizm sektörümüzde gerçeklere vurgu yapan ve devrim yaratacak bu politikaların tüm partilerin örnek alarak programlarına dahil etmeleri en büyük arzumuzdur.

Böylece bir devlet politikalarına dönüşecek ve gelecek tüm iktidarlar döneminde uygulama imkanı bulması açısından biz turizmciler olarak izlememize ve takip etmemize olanak tanıyacak şekilde düzenlenmiş halini görmek istiyoruz.

Bu arada, bizce çok önemli vurgularla dile getirilen ayrıca çözüm önerilerinin de verildiği bu metinde (belli ki biraz da kaynağı salt turist sayısına dayalı Acenteci mantığı ile düşünülmüş olmasından kaynaklanan) konaklama sektörünü atlayan detayların dikkatimizi çektiğini bildirmek istiyoruz.

80 milyon turist hedeflenirken bunun konaklama sektörüne yönelik fiziki ve hizmet alt yapısının nasıl hazırlanılacağı, tespit edilen borç batağının büyük bir bölümünü üstlenmiş ve karşılığında milyar dolarlık yatırımlarla elde edilen kazanımlarımızı banka mülkiyetlerine dönüştürme aşamasına gelmiş konaklama sektörüne yönelik kalıcı tedbirlerin ve kalıcı teşviklerin sağlanacağının da metne ilave edilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Tüm bu görüşlerimiz açısından öncelikli olarak Turizmin ülke ekonomisine katkısı açısından en önemli sektör olduğu yönündeki tespitleri ile ilgili görüşlerini ilk kez dile getiren bir siyasi lider olan Sayın Meral Akşener’i bir gurup toplantısının tamamını salt turizm sektörüne ayırması nedeniyle bu sektörün gerçek turizmcileri Profesyoneller, konaklama sektörü çalışan ve yöneticileri olarak en içten dileklerimizle kutluyor ve teşekkür ediyoruz.

Ayrıca bu önemli tespitleri sektörün önde gelen diğer Turizm STK’larının da aynı duyarlılık ve cesaretle destek mesajlarını bekliyoruz.

Saygılarımızla,
Serdar Karcılıoğlu
Bodrum Otel Yöneticileri
Yönetim Kurulu Başkanı