BASIN BİLDİRİSİ

Değerli Basın Mensupları,

Turizm sektörümüzün yatırımcısı, acentesi, rehberi, esnafı ve sektörün en önemli dinamikleri olan turizm profesyonelleri ile birlikte topyekûn, Devletimiz tarafından yeterli ve sektörü ayağa kaldıracak en azından ilaç olacak önlemlerin dahi alınamadığı bir ortamda içine düştüğü bu büyük kaos ortamından çıkmak için olağanüstü çaba harcandığı bu günlerde yetkililerin gaf üzerine gaf yaptıkları bir durumu hakketmediğimizi bildirmek istiyoruz.

Önce Dış İşleri Bakanlığının “Turistin göreceği herkesi aşılayacağız” diyerek ve kamuoyundan büyük tepki alan gafı üzerine bu kez Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye’yi dünyaya tanıtmak için kurmuş olduğu ‘GoTurkiye’ adlı hesaptan paylaşılmış olan videoda, Türkiye’ye gelen turistlerin korona virüs salgınına karşı içini rahatlatmak için tatil boyunca karşılaşacağı turizm sektöründe çalışan tüm Türk personellerin ‘Ben aşılandım’ yazısı taşıyan sarı renkli maske takacağını bir paylaşım ile duyurması bardağı taşıran son damla olmuştur.

Ne Türk insanı nede sektörün vazgeçilmezleri olan turizm emekçileri ve profesyonellerini sırf Başta Almanya olmak üzere İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde yapılan sonuçsuz olacağı bizce malum olan girişimlerinin “Başarılı” olduğu imajı vermek üzere bizleri aşağılayan ve üçüncü dünya ülkelerinde dahi bir devlet aklı ile anlatılması mümkün olmayan bu onur kırıcı gaf bizleri ziyadesiyle üzmüştür.

Bu video paylaşım sosyal medyada aldığı aşırı tepki nedeniyle kaldırılmış olsa dahi Üç beş turist gelecek diye onurumuzu ve şerefimizi ayaklar altına alan ve önemimizi hiçe sayan bu zihniyete karşı sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz.

Tepkimiz “kaldırdılar iyi ettiler” denilerek geri çekilmek olmayacak..

Turizm emekçilerimizi böylesine aşağılamayı göze alan bir düşünceyi dahi uygulamaya geçirmeye çalışmak dahi bize yapılmış onur kırıcı  büyük bir hakarettir.

Bu kapsamda böyle ucube bir fikri harekete geçiren hangi üst akıl yaptı ise pişman olup özür dileyene kadar bu konuyu işleyeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Serdar Karcılıoğlu / Yönetim Kurulu Başkanı

Boyd Bodrum Profesyonel
Otel Yöneticileri Derneği