Bodrum’da yangın kabusu sürüyor

0

Bodrum’da yangın kabusu sürüyor köyler boşaltılıyor, Cennet Gökova kül oluyor insanlar can pazarı yaşıyor, Mazı’da restoranlar yandı.

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı İçmeler mahallesi ile Milas’ın Beyciler Köyü’de başlayan yangın durdurulamıyor. Alevler Mazı köyü sahilindeki turistik tesislere kadar indi, pansiyon ve otelde kalanlar panik ve korku içinde botlara binerek canlarını son anda kurtardılar. Sekiz kişinin yaralandığı belirtildi.

Muğla’nın Bodrum İlçesi’ne bağlı Umurca Mahallesi’nde dün başlayan ve Kumbahçe ile İçmeler Mahalleleri’ne tehdit eden ve gece yarısı kontrol altına alınan yangın bugün saat 15.00 sıralarında yeniden başladı. Rüzgraın etkisi ile hızla büyüyen yangına Muğla Büyükşehir Belediyesi ile orman ekipleri müdahale etti, yangın tersanelere 50 metre kala güçlükle önlenebildi. Kontrol altına alınamayan yangında ilk belirlemelere göre 55 hektarlık alan kül oldu. Mazı sahilindeki restoranlar yandı.

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen partililer ve vatandaşlarla birlikte Mazı sahilindeki tahliyelere yardım etti.

MAZI KÖYÜ SAHİLİNDE CAN PAZARI YAŞANDI

Alevlerin Gökova’nın cennet tatil köyü Mazı sahiline birden ulaşması ile büyük panik yaşandı. Otel ve pansiyonlarda kalan tatilciler eşyalarını alarak Mazı plajına koşarken, alevlerde peşlerinden geldi. Tatilciler yatlardan gönderilen zodiak botlara bindirilerek son anda kurtarıldı. İki vatandaşın ayağının kırıldığı, yangına müdahale etmeye çalışan 6 vatandaşın ise yaralandığı belirtildi.

GÖKBEL VE ÇÖKERTME KÖYLERİ BOŞALTILIYOR

Alevlerin Gökova’ya yönelmesi ile birlikte Aşağı Mazı, Yukarı Mazı, Beyciler, Armutçuk ve Çocukmezarı’ndan sonra Gökbel ve Milas’a bağlı Çökertme köylerininde boşaltıldığı , köylerin önemli bölümünde  karayolunda alevlerin yoğunlaşması nedeniyle yaşayanların deniz yoluyla tahliye edilmeye başlandığı belirtildi. Çökertme Köyü sahilindeki restoran işletmecisi Mahir Vurmaz “Durum felaketin ötesinde bir durum alevler Mazı ve Gökbel’i aştı Çökertme’ye geliyor mücadele ediyoruz, ne kadar tanker dalgıç pompa varsa göndersinler, 60 yaşındayım böyle bir afet görmedim. Yanını boyutu hesaplanamayacak derecede büyük. Devletimizden acil çok hızlı yardım ve destek bekliyoruz, Ekipler ne yapacaklarını şaşırdılar, hangi bir tarafa koşacaklar” diye konuştu.

Kaynak: https://anterhaber.com/