POYD Başkanı Ülkay Atmaca: Gelen turistin yarısı Rus

0

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, Antalya’ya gelen 4 milyon turistin yarısının Rus turist olduğunu söyledi.

POYD Başkanı Ülkay Atmaca, Turizmdays.com’a yaptığı açıklamada, Antalya’da şu anda en fazla Rus, Yerli, Ukraynalı  ve Orta Doğulu turist bulunduğuna dikkat çekerek, ”Antalya’ya gelen 4 milyon turistin yarısı Rus turist. Özellikle direkt uçuşların olması nedeniyle çok sayıda Orta Doğulu misafiri ağırlıyoruz. Kuveyt, Ürdün ve Katar’dan Antalya’ya direkt olarak her gün onlarca charter uçağı geliyor. Bu nedenle otellerin bir çoğunda Orta Doğulu turist bulunuyor” dedi.

İngiltere pazarı açılacak mı?

İngiltere pazarı konusunda da konuşan Atmaca, İngiltere’nin 8 Eylülde yapacağı değerlendirme toplantısında özellikle Antalya’ya uçuşları serbest bırakacağına inandığını, çünkü Antalya’nın yüzde 75’ten fazlasının aşılandığını, İngiltere pazarının açılması ile hem turizm sezonunun uzayacağını hem de daha fazla turistin Antalya’ya geleceğini belirtti.

Tesisler yüzde 70-80 dolu

Antalya’ya bu dönemde turistlerin yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayan Ülkay Atmaca, şunları söyledi:

”Şu anda Antalya’daki tesislerin ortalama doluluğu yüzde 70-80 arasındadır. Şu anda İngiltere pazarında Türkiye’ye yönelik uçuş yasağı var. İsrail pazarı ise kapalı. Diğer bütün ülkelerden turist geliyor. Almanya pazarı da iyi gidiyor. Aşı olmayan turistlere Almanya karantina uyguluyor. Bu bir bakıma iyi. Almanya aşı ol Türkiye’ye tatile git’ diyor. Bunun Alman turistlere pozitif yansıyacağını düşünüyorum. Bu yıl hem Sonbaharın hem de Kış aylarının iyi geceğini düşünüyorum.

Rusya pazarı ile ilgili bir sorun yok. Rus turist gelmeye devam ediyor.Ukrayna ve BDT ülkeleri de gelmeyi sürdürüyor. Antalya’nın mavi listede olması da bunu etkiliyor. Antalya’da yaşayanların yüzde 75’i aşılanmış durumda. Turizm personelinin ise yüzde 95’i aşılandı. Aşılanmayanlar da kısa sürece aşılanacaklar.

Geçen yıl kış aylarında yapılamayan kongre, sağlık ve spor turizmi bu yıl yeniden canlanacak.Kış aylarında turizmde iyi bir sezon geçireceğiz.”