Akdeniz’in Ebedi Genci, Halikarnas Balıkçısı kitabı okurlarla buluşacak

0

ikinci yayınımız Akdeniz’in Ebedi Genci, Halikarnas Balıkçısı Bodrum Deniz Müzesi Yayınları’ndan çıktı.

Cevat Şakir Kabaağaçlı, nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı’nın UNESCO 2023 anma programına kabulü için Bodrum Belediyesi tarafından yapılan başvurunun kitaplaştırılmasıyla ortaya çıkan yayının kitap tanıtımı ve imza günü 2 Eylül 2021 tarihinde, Milta Marina’da saat 17.30-19.30 arasında gerçekleşecek. Etkinlik kapsamında Halikarnas Balıkçısı’nın 131. Doğum Yıldönümü etkinlikleri dahilinde kurgulanan özel video filminin gösterimi de olacak.

Halikarnas Balıkçısı’nın manevi oğlu Prof. Dr. Şadan Gökovalı anısına atfedilerek yayımlanan kitap Metin Erdoğan ve Selen Cambazoğlu tarafından kaleme alındı ve İzzeddin Çalışlar tarafından yayına hazırlandı.

Halikarnas Balıkçısı’na ait ilk defa yayımlanan eser ve belgelerin olduğu, Balıkçı’yı tanımak isteyenlerin başvuracağı ve faydalanacağı Akdeniz’in Ebedi Genci, Halikarnas Balıkçısı kitabı tanıtım gününden sonra Bodrum Deniz Müzesi’nden, www.denizkutuphanesi.com ve www.kitaplimani.com adreslerinden satın alınabilecek.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras kitabın sunuş yazısında şu ifadeleri kullandı: “Yaşamlarının bir bölümünün geçtiği Aix en Provence’da Cézanne’ın, Figueres’de Dali’nin, Antibes’de Picasso’nun yaşatıldığı gibi, Bodrum için de Balıkçı daima anısı yaşatılması gereken bir kişilik. Onun bize bıraktığı miras sadece yazdıkları ve çizdikleri değil. O bize yaşadığımız yeri güzelleştirme duyarlılığını, kadim değerlerimizi ortaya çıkartıp paylaşma titizliğini, yaşadığımız yeri sevme ve sevdirme gayretini de miras olarak bıraktı. Bodrumlular da onun anısını her dönem ve her fırsatta yaşattı.. Bugün o fırsatlardan birini daha yakalamış durumdayız. Metin Erdoğan’ın incelikli fikriyle çıkılan yol, Halikarnas Balıkçısı’nın ellinci ölüm yıldönümünün 2023 yılı UNESCO anma programına dahil edilmesini hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak için herkesin elinden gelen katkıyı sunacağına eminim. Böylece Halikarnas’tan Balıkçı’sına eşsiz bir armağan sunmuş, yine onun aracılığıyla beldemizi bir kez dünya gündemine taşımış olacağız. Bodrum Deniz Müzesi Müdiresi Selen Cambazoğlu’nun da katkılarıyla ortaya çıkan bu kitabı, bu hedefe ne kadar yakın olduğumuzun kanıtı olarak görüyorum. Gerek projeyi gerekse Halikarnas Balıkçısı’nı daha yakından tanımak isteyenler için örnek bir yayın ortaya konmasını sağlayan herkese teşekkür eder, Bodrum Belediyesi olarak bu çabayı gönülden desteklediğimizi belirtirim..”