EMITT FUARI’NDA GÜNDEM

0

EMITT Fuarı her yıl 45 bine yakın sektör profesyonelini ve dünyanın dört bir yanındaki tatil yerlerinin ve seyahat şirketlerinin sunduğu yeni ve heyecan verici seyahat fırsatlarından faydalanmak isteyen binlerce turisti ağırlıyor.

EMITT Turizm Fuarı 24 yıldır, Türkiye’de pek çok yeni tatil ve turizm destinasyonu oluşmasına ortam hazırlayan, Türkiye’de şehirlerin hatta köylerin markalaşmasına ve yerli yabancı turistle buluşmasına ev sahipliği yapan turizm sektörünün dünyaya açılan en önemli kapısı. Fuar, tüm katılımcılara, profesyonel yerli ve uluslararası ziyaretçilere yeni iş ve iş birliği olanakları sunabilen bir platform.

EMITT’e her yıl ülke pavilyonları, tatil destinasyonları, yaz ve kış turizmi ve outdoor turizmi destinasyonları, oteller ve turist merkezleri, tur operatörleri ve acenteler katılıyor. Dünyanın en büyük beş turizm fuarından biri olan EMITT Fuarı Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Açılışa Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı.

Pandemi nedeniyle iki yıllık aradan sonra 25’inci kez açılan EMITT 2022 Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda öncelikli gündem maliyet artışı ve pandeminin devamı oldu. Sektörün seçkin temsilcileri, hem maliyetlerin hem salgının seyrinin belirsizliğinden yakınırken, yeni sezon için yine de umutlular.  Ayvalık Uzunhan Otel ve Stone Hill Otel sahibi Nihat Uzun da iç pazara iş yapan tesislerin iflas tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Girdilerdeki en düşük artışın işçilik maliyetinde olduğunu söyleyen Uzunhan, şu yorumu yaptı: “O da yüzde 45. Biz bunu fiyata nasıl yansıtalım ki? Sezonu planlarken eskiden kârımızı hesaplardık. Şimdi ise zararımızı bile hesaplayamıyoruz.”

Fuarda çeşitli etkinlikler de vardı. Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe moderatörlüğünde, TV programcısı, Yazar ve Gezgin Burak Akkul ile ünlü şefler Jale Balcı ve Murat Bozok “İklim Dostu Gastronomi Rotaları”ndan söz ettiler.
Türkiye’nin çok verimli toprakları olduğuna dikkat çeken Ünlü şef Jale Balcı, “Ülkemiz hem kültürel hem de ürün çeşitliliği açısından inanılmaz zengin. Türkiye’nin iklimi ve coğrafi yapısı sayesinde toprağı çok verimli. Bireysel olarak ülkemizin kalkınması için hepimiz elimizi taşın altına koyup, yerel üreticiye daha fazla destek vermeliyiz.” dedi. Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu da EMITT Fuarı’na katılan isimler arasındaydı.