YEME İÇME SEKTÖRÜ ZORDA

0

Türkiye’de toplam 1, 5 milyon kayıtlı çalışanın istihdam edildiği yeme-içme ve eğlence sektörü zor günler geçiriyor. Önce pandeminin vurduğu ardından ekonomik koşulların zorladığı lokantalar, cafe ve barlar ayakta kalmakta güçlük çekiyor.

TAVAK Vakfı’nın verilerine göre Türkiye’de yeme-içme sektöründe hizmet veren 150 bine yakın işletme bulunuyor. Bunların yüzde 40’ı İstanbul’da bulunuyor. Covid-19 salgınıyla birlikte lokantaların kapatılması, sınırlandırılması ve çalışma saatlerinin indirilmesi bu sektörü ilk darbeyi vurdu.

Alkole gelen sürekli ve büyük zamlar, pandemi süresince içki satışlarının sınırlandırılması sektöre ikinci darbeyi indirdi.

İçinde bulunduğumuz enflasyonist ortam, dövizin yükselmesiyle birlikte tüm gıda fiyatlarının fırlaması sektöre üçüncü ve en büyük darbeyi indirmiş durumda.

İşletmeciler pandemi döneminde getirilen kira ve stopaj desteğinin artık hiçbir anlamının kalmadığını belirtiyorlar. Beyoğlu’nda TurizmGM’in konuştuğu bir lokanta sahibi “hafta sonları toplam cirolarının üçte ikisini iki günde kazandıklarını ancak artık o günlerin çok gerilerde kaldığını” ifade ediyor. İstiklal Caddesi’nin profilinin değiştiğini, kültür turistlerinin yerini başka insanların aldığını belirten işletmeci, “biranın bardağı 40 lira oldu. Kimse otururup fahiş paralar harcamak istemiyor. Kendimizi kepenk kapatmamak için zor tutuyoruz” diye konuştu.

Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) rakamlarına göre ise rakamlar şu şekilde:

Yeme-içme sektöründe doğrudan çalışan kişi sayısı 2 milyon.

Yeme-içme sektörünün 2019 yılı toplam cirosu 135 milyar TL.

Sektörün ödediği yıllık KDV miktarı: 14 milyar TL

Yeme-içme sektörünün kamuya katkısı: 70 milyar TL

Sektörün açılamaması ve destek verilmemesi halinde kepenk indirecek işletme sayısı ise 40 bin civarında.

Pandemi döneminde işletmelerin yöneldiği paket servis hizmeti toplam satışın ancak yüzde 5’ini karşılayabiliyor. Kamu bankalarının yeme-içme sektörüne kredi vermesi gerektiğini ve alkolden alınan fahiş verginin indirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar aksi takdirde milyonlarca kişinin çalıştığı ve gıdadan ulaşıma, turizmden tarıma kadar onlarca farklı sektöre dolaylı katkı sağlayan yeme-içme sektörünün çökeceğini belirtiyorlar.