HEDEF 100 MİLYON TURİST

0

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulundu. Amaçlarının 2028’de 100 milyon turiste ve 120 milyar dolar gelire ulaşmak olduğunu belirten bakan Ersoy, Türkiye’nin normal şartlar altında bu rakama ulaşabileceğini kaydetti.

Turizmi daha da geliştirmek için yaptıkları çalışmaları anlatan Ersoy, “şu anda Türkiye’nin 125 ülkede televizyon ve dijital alanda yoğun olarak tanıtımının yapıldığına işaret eden Mehmet Nuri Ersoy, Türk Hava Yollarının uçtuğu her ülkeyi hedef aldıklarını ifade etti.

“goturkiye.com” platformunun da dünyada en çok tıklanan turizm alanındaki sitelerden biri olduğuna dikkati çeken Mehmet Nuri Ersoy, sitede gastronomi, inanç ve bisiklet rotaları gibi 50’den fazla ürünün tanıtımının yapıldığı bilgisini verdi.

Bakan Ersoy, İstanbul’un son dönemde ortalama günlük 37 bin ile 40 bin arasında yabancı ziyaretçiyi ağırladığını belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaretinden sonra Körfez ülkelerinden de Türkiye’ye bu yıl ciddi bir turist artışı beklediklerini kaydetti.

Kovid-19 salgını kapsamında Türkiye’nin birçok ülkede kırmızı koddan çıktığını hatırlatan Ersoy, şöyle devam etti:

“2018 itibariyle aldığımız kararlarla ‘turizm bizim için artık bir stratejik sektör ve level atlayacağız’ dedik. Rakip olarak Yunanistan’ı, İspanya’yı, şehir turizminde Fransa’yı, İtalya’yı görüyorduk ve turizmde lig atladık. Gelirlerimizi arttıracağız, nitelikli turiste konsantre olacağız ve kişi başı geliri de yükselteceğiz. Bununla ilgili çalışmalar çok olumlu gidiyor. 2018’de kişi başı gelirimiz 647 dolardı, 2021’de 834 dolar oldu. Hızlı bir ivme yakaladık. İnşallah kişi başı turizm gelirinde 2023 hedefimizde 900 doları geçmek var.”

Ersoy, Avrupa’da Ege Bölgesi’ni turizm anlamında parlayan bir yıldız haline getirmeye çalıştıklarının altını çizerek, “Ege’de volüm artacak. Sadece Avrupa’nın değil Amerika kıtasının da ilgisinin çekeceğini düşünüyorum. Deniz, kum, güneş dendiği zaman buna gastronomi vesaireyi de ekleyerek Ege’nin yıldızının daha da parlayacağını ve yukarı gideceğini düşünüyorum. Pazarlama olarak da bölgeye konsantreyiz. Yeni stratejiler de geliştirdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Ersoy, turizmde önemli noktalardan birinin sektörün kendi personelini yetiştirmesi olduğunu vurgulayarak, bu anlamda Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan “Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü” kapsamında turizm meslek lisesi öğrencilerinin İngilizce, Rusça ve seçmeli bir dil olmak üzere 3 dilde eğitim aldığını ve otellerde staj yaptıklarını anlattı.