ÇİN’DE YENİDEN KARANTİNA BAŞLADI

0

Çin’in en büyük şehri Şanghay’da artan Covid-19 vakaları nedeniyle kademeli karantina ilan edildi. 16 milyon nüfuslu kentin batı bölümünde sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Huangpu Nehri’nin, Puşi ve çevresini de içine alan batı bölümünde 1-5 Nisan’da sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Vatandaşlar evlerinden çıkamazken gıda ve ihtiyaç malzemelerini çevrim içi sipariş edecek. Siparişler, apartmanlardaki temassız teslimat noktalarına bırakılacak.

Karantina uygulanan bölgelerdeki tüm otobüs, metro, vapur ve taksi hizmetleri geçici olarak durdurulacak, zorunlu ihtiyaçlarla ilgili olanlar dışında tüm iş yerleri ve kamu kurumları kapılarını kapatacak.

Şehrin doğu ve güney bölgesinde ise hafta başında ilan edilen karantina sona ermesine rağmen, apartmanlarında vaka tespit edilen kişilerin 10 gün, komşu apartmanlarında görülenlerin ise 3 gün daha karantinada kalacağı bildirildi.

Son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 358, göstermeyen 4 bin 144 vaka kaydedilen kentte son haftalarda hastalığa dönüşen ve dönüşmeyen vaka sayısı arasında büyük fark olması dikkati çekiyor. Bu, Omicron varyantının yayılmaya devam ettiğinin işareti olarak yorumlanıyor.

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, Çin ana karasında son 24 saatte 1787’si yurt içi kaynaklı, 1827 Kovid-19 vakası saptandı.

Son 24 saatte yurt dışı kaynaklı 40 vakanın kayıtlara geçtiği Çin’de hayatını kaybeden olmadı.