Bayramoğlu’nda Yok Edilen Bir Turizm Tesisi

0

Gazeteciler ve tüm basın emekçilerinin aileleriyle birlikte tatil yapabilmesi amacıyla 1968 yılında hizmete açılan Kocaeli’nin Darıca ilçesindeki Bayramoğlu Basın İlan Kurumu Tesisleri açıldığı günden 2018 yılına kadar amacına uygun bir şekilde hizmet verdi. Her sene binlerce basın çalışanını aileleriyle birlikte uygun fiyatla ağırlayan tesis, bulunduğu konum ve barındırdığı sosyal donatılarla sadece Türkiye’nin değil dünyanın önde gelen turizm tesislerinden biriydi.

Ancak basın çalışanlarına yönelik olumsuz tutum, Basın İlan Kurumu’nun denetiminin saraya bağlanması ve tesislerin Balyanoz koyundaki eşsiz konumu durumu değiştirdi. İnsanların yemesinden, içmesinden ve eğlenmesinden rahatsız olan zihniyet bir kez daha kendini gösterdi ve Basın İlan Kurumu tesislerinde önce alkollü içki yasaklandı. Gazetecilerin tatil yaptığı bir turizm tesisinde alkol yasak edildi. Sonra tesis kamu kaynaklarından milyonlarca lira harcanarak yeniden inşa edildi. Gayet yeterli olan havuz yıkıldı ve yerine yenisi yapıldı. Sosyal binalar yıkıldı ve yenisi yapıldı. Konaklama tesisleri tamamen yenilendi ve doğalgaz bağlandı.

Tüm bu harcamalar yapıldıktan hemen sonra, 2018 yılında Bayramoğlu Basın İlan Kurumu tesisleri tamamen ziyaretçilere kapatıldı.

Türkiye’nin en iyi turistik tesislerinden biri hala kapalı durumda tutuluyor. Ancak tesislerin 10 yıllığına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne kiralandığı açıklandı. Belediye tesislerde yeniden bir tadilat yapacak. Bu amaçla yapılan 1 Milyon 47 bin liralık ihaleyi MSTK Mühendislik firması-Mesut Satık kazandı. Yetmiş beş günde bitirilmesi planlanan tadilat işlemi nedeniyle kamu kaynaklarından yine milyonlarca lira para çıkacak.

Tesislere hiç dokunulmamış olsaydı kendi kendine çalışan ve basına ve ailelerine hizmet veren bir tesis Bayramoğlu’na değer katarak yoluna devam edecekti.

Ama gelinen noktada tamamen kapatılan bir tesis ve Kocaeli Belediyesi’ne “Gençlik Merkezi” yapılmak üzere kiralanan 45 dönümlük bir yapı var.

Özetlemek gerekirse Bayramoğlu’ndaki Basın İlan Kurumu Tesisleri kamu eliyle yok edildi.