Covid Sonrası Midilli’den Ayvalık’a İlk Kafile Geldi

0

Covid-19 salgını sonrası Balıkesir’in Ayvalık ilçesi Midilli’den gelen ilk turist kafilesini ağırladı.  12 Nisan’da yeniden başlayan feribot seferleriyle 25 aylık aradan sonra ada halkları yeniden buluşmuş oldu. Midilli’den hareket eden 3 feribot, yaklaşık 1 saatlik yolculuğun ardından 154 kişiyi Ayvalık’a getirdi.

Ayvalık Deniz Hudut Kapısı’nda işlemlerini yaptırarak kente giren kafile, Ayvalık Belediyesi Liman İskelesi’nde karanfillerle karşılandı. Yunan turistlerden Dina Orfanu, gazetecilere aylardır gelemediği Ayvalık’taki dostlarını ve çarşıyı çok özlediğini söyledi. Franco Otilis ise 1980 yılından bu yana Türkiye’ye geldiğini, her seferinde bir sonraki ziyareti için sabırsızlandığını anlattı.

Feribot İşletmecisi Ali Jale, seferlerin yeniden başlamasının kendileri için önemli olduğunu vurguladı. Ayvalık-Midilli hattının ticaret ve turizmin dışında organik bir dostluk bağı anlamına da geldiğini ifade eden Jale, şu değerlendirmelerde bulundu: “Her Ayvalıklının Midilli ‘den dostları, her Midillili vatandaşın ise Ayvalık’tan dostları var. Bu dostluklar uzun yıllar pekiştirilerek kurulmuş dostluklardır. Bu anlamda bugün buraya gelen Yunanlı turistlerin pek çoğu emin olun dostlarını görmeye geldiler. Bu akşam da Midilli ‘ye dönerken pek çok Türk misafirimizi götüreceğiz. Onlar da oradaki dostlarını göremeye gidecekler. Dolayısıyla bu organik bağın tekrar hayata geçirilmesi, Türk-Yunan dostluğunun pekiştirilmesi adına bu hattın açılması çok önemliydi. Bugün bunun sağlanması ve bizimde buna vesile olduğumuz için mutluyuz.”