TRİVAGO’YA REKOR PARA CEZASI!

0

 

Küresel otel rezervasyon şirketi Trivago, en iyi fiyatı bulmayı kolaylaştırdığını iddia eden reklamlarla müşterilerini yanılttığı gerekçesiyle rekor para cezasına çarptırıldı.

En iyi fiyatı bulmayı kolaylaştırdığını iddia eden reklamlarla müşterilerini yanılttığı gerekçesiyle para cezasına çarptırılan küresel otel rezervasyon şirketi Trivago hakkından Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’nun (ACCC) açtığı davayı görüşen Avustralya Federal Mahkemesi, şirketin verdiği reklamlarla Avustralyalı müşterilerini yanılttığına hükmetti.

Şirketin, Avustralyalılara her zaman en ucuz teklifi sunmadığını belirleyen mahkeme Trivago’nun Aralık 2016’dan Eylül 2019’a kadar 92 milyonu pahalı fiyatlardan olmak üzere Avustralyalı müşterilerinden 178 milyon Avustralya doları kazandığını kaydederken müşterileri her zaman en ucuz teklifi seçmiş olsaydı, Trivago’nun 53 milyon ile 58 milyon Avustralya doları arasında daha az kazanacağını tespit eden mahkeme, küresel otel rezervasyon şirketini suçlu buldu.

Avustralya Tüketici Yasası’nı uzun bir süre ihlal ettiğini tespit eden mahkeme, ihlallerinden dolayı Trivago’nun 44,7 milyon Avustralya doları (yaklaşık 33 milyon dolar) ceza ödemesine karar verirken Mahkeme Yargıcı Mark Moshinsky’nin, ACCC tarafından yapılan mahkeme masraflarını da Trivago’nun ödemesine hükmetmesiyle şirketin ödeyeceği toplam ceza 45 milyon Avustralya dolarını buldu. Trivago’nun yasa ihlallerinin son derece ciddi olduğunu belirten Yargıç Moshinsky, söz konusu yanıltıcı reklamların yaklaşık üç yıl boyunca devam ettiğini söyledi.

Sonuçtan hayal kırıklığına uğradığını belirten Trivago yönetimi kararın ardından yaptığı açıklamada ”Bunu geride bırakmayı ve milyonlarca Avustralyalının harika konaklama fırsatları bulmasına yardımcı olmaya devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak Editör:Turizm Haber Merkezi