Ersoy: “İstanbul’a Yeni Bir Liman Gerekiyor”

0

Dünyanın ünlü seyahat gemileri İstanbul’un Galataport limanına yanaşmaya başladı. Costa Venezia gemisini ziyaret eden Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Costa, dünyanın sayılı cruise operatörlerinden biri ve ayrıca dünya genelinde çok büyük bir zincir grubun da parçası. Costa Venezia gemisi şu anda İstanbul’a yanaştı. 1 Mayıs itibarıyla düzenli olarak, İstanbul merkezli çıkışlara, Türkiye ve Yunanistan dahilinde cruise operasyonlarına başlayacak” dedi.

Yılın 12 ayında düzenli olarak Costa’nın bir gemisinin İstanbul’da olacağını aktaran Ersoy, “Bu seneki hedef kapasitesini önümüzdeki sene iki katına çıkarmayı planlıyor. Zaten şu anda Galataport’a gelen rezervasyonlar da çok önemli. Şu anda 200’ü geçmiş gemi rezervasyonu var bu yaz için. Biz bunun hızla önümüzdeki sene iki katına çıkacağını düşünüyoruz. 2024 itibarıyla yeni bir portun (limanın) İstanbul için önemli ihtiyaç olacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı çalışmasını yapıyor. Yeni bir port ihalesi daha yapılıp İstanbul’un geçmişten çok daha fazla cruise müşterisi almasını hatta Avrupa’daki sayılı cruise destinasyonlarında ilk sıraya gelmesini 2024-2025 yılları için hedefliyoruz.” dedi.

Ersoy, Yenikapı civarında çalışmaları süren yeni limanın tamamlanmasının ardından, cruise operatörlerine tanıtımının yapılacağını vurgulayarak, “Biz İstanbul’un geleceğinin, cruise seyahatleri için çok parlak olduğunu düşünüyoruz. Zaten konuştuğumuz cruise tur operatörleri de 5 yıllık büyüme planlarında İstanbul’un birinci, homeport destinasyon olacağını dile getiriyor. Hedeflerini o şekilde belirlemişler.” ifadelerini kullandı.