DÜNYACA ÜNLÜ TURİZM ADASI TURİST SAYISINA SINIRLAMA GETİRİYOR!

0

Dünyaca ünlü turizm adasının İngiliz turiste sınırlama getirmek istediği belirtildi

İspanya’da Kanarya Adaları’na bağlı bir turizm adası olan Lanzarote’nin İngiliz tatilciler arasında popüler olduğu ancak yerel yönetimin İngiltere’den giden ziyaretçi sayısını sınırlayarak bu pazara bağımlılığını azaltmayı planladığı ileri sürüldü.

İspanya’daki başka destinasyonların Lanzarote’yi takip edebileceği ifade edilirken, İngiliz tatilcilerin ise yerel yönetime öfkeli olduğu kaydedildi. Geçtiğimiz yıl adaya 16,5 milyon tatilcinin geldiğini ve bu sayının gelecek yıllar için de tavan olacağını söyleyen belediye başkanı María Dolores Corujo, İngiliz misafiri sınırlandırma girişiminin turizmde pazar çeşitliliği yaratma planının bir parçası olduğunu ifade etti.

İngiliz turiste sınırlama getirmenin kısa vadede bazı kayıplara neden olabileceği, ancak uzun vadede üst gelir grubunun adaya çekilerek yerel ekonomiye fayda sağlanacağı düşünülürken yerel yönetimin planına ilişkin detaylar henüz kamuoyuna yansımadı ancak ada sakinleri Lanzarote’nin turiste doyduğu ve bir şeyler yapılması gerektiği konusunda hemfikir.
İngiliz turiste hangi yolla sınırlama getirileceği konusunda net bilgi paylaşılmazken planın bir parçasını da diğer Avrupa ülkelerine dönük tanıtım ve pazarlama etkinliklerinin artırılması oluşturuyor. Yapılan değerlendirmelerde, İspanya’daki başka turizm destinasyonlarının Lanzarote’yi takip edebileceğine dikkat çekiliyor.

13 Mart 2023 – 13:31
Kaynak THM Turizm Haber Merkezi